GM34-CWQ2 image number 0
GM34-CWQ2 image number 1
GM34-CWQ2 image number 2
GM34-CWQ2 image number 3
GM34-CWQ2 image number 4
GM34-CWQ2 image number 5
GM34-CWQ2 image number 6
GM34-CWQ2 image number 7
GM34-CWQ2 image number 8
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
GM34-CWQ2
Dive Into The Gaming World
GM34-CWQ2
model
Dive Into The Gaming World
The GM34-CWQ2 is meticulously crafted for universal appeal, delivering exceptional value and performance. With its UWQHD resolution and a Quantum Dot panel, it enriches your work and play experiences by offering a wide DCI-P3 color gamut, all seamlessly displayed at a remarkable 180Hz refresh rate.
Resolution
GREATER IMMERSION
UWQHD resolution (GM34) offers extra screen-real estate for
increased multi-tasking efficiency and much more immersive content
and gaming. Feature 1500R Curvature which is also the sweet spot for
immersion. Having a more pronounced curvature can start to increase
distortion at certain points of the screen and generally harmful to
content creation applications. With the 1500R curvature, games and
entertainment content are even more immersive, spreading around
you and making you feel more part of the action.
Fluid Visuals
ULTRA- SMOOTH REALISM
Screen
Fluid
gaming experience
Colors
95% DCI-P3 AND 6-AXIS COLOR ADJUSTMENT
EASY ON THE EYES
Ports & Slots
Connectivity Options
Vivid Colors
4000:1 Contrast & HDR400
Revolutionize your visual experience.
GM34-CWQ2 is equipped with VA panels
which have the benefit of much darker
and deeper blacks, leading to an enhanced
4000:1 contrast ratio. Standard IPS monitors
have a contrast ratio of 1000:1 on average.
Picture in picture (PIP) &  Picture by picture (PBP)
Multitasking
Built-in Dual Speakers
Audio
Built-in Dual Speakers
Specifications
  • Product Number CMI-GM34-CWQ2
  • Screen Type Curved Series
  • Curve 1500R
  • Ratio 21:9
  • Screen Size 34"
  • Panel VA 10bit (8bit+FRC) w/ Quantum Dot
  • Resolution UWQHD 3440x1440
  • Refresh Rate 165 Hz (Overclock to 180 Hz)
  • Contrast Ratio 4000:1
  • Viewing Angle (H/V) 178°/178°
  • Brightness 320 nits
  • DisplayHDR400 Compatible
  • Color Gamut DCI-P3 95%
  • I/O - DP 1.4 1
  • I/O - HDMI 2.0 2
  • I/O - USB Type C 1 (PD 65W + DP ALT)
  • I/O - USB 3.0 Type B 1
  • I/O - USB 3.0 Type A 2
  • I/O - Earphone Out 1
  • I/O - Speaker 2 (5W)
  • DCR (Dynamic Contrast Ratio) Yes
  • Overdrive Technology Yes
  • VRR Technology FreeSync Premium, FreeSync Range: Yes, G-Sync Range: Yes
  • Response Time 0.5ms (MPRT), 2ms (GtG)
  • Eye Protection Low Blue Light
  • Anti-flicker Yes
  • KVM Yes
  • PIP/PBP (Screen Split) Yes
  • Power Consumption 158W (Max)*
  • VESA 100x100 mm